Wiadome jest, iż pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest reagowanie na potrzeby z zakresu BHP. Jako wirus SARS-CoV-2 jest czynnikiem biologicznym. Jeżeli w strukturach przedsiębiorstwa znajdują się pracownicy lub inne podmioty mające kontakt z SARS-CoV-2, bez wątpienia powinien zostać umieszczony w ocenie ryzyka takiego przedsiębiorstwa gdyż pracownik narażony jest na szkodliwy czynnik biologiczny, który należy do trzeciej grupy zagrożenia. Czyni to wykonywaną pracę niebezpieczną w szczególnie szkodliwych warunkach. Nakłada to na pracodawcę konieczność ustalenia odpowiednich wykazów między innymi czasu pracy, który ograniczony jest przepisami Kodeksu pracy.
Obowiązki ciążące na pracodawcy opisane są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2005r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz. U. 2005. poz. 716). Instytut Medycyny Pracy w Łodzi poinformował, że czynnik biologiczny grupy 3, którym jest SARS-CoV-2 został dodany do listy czynników biologicznych w Krajowym Rejestrze Czynników Biologicznych. Pracodawca zobowiązany jest do prowadzenia rejestrów prac narażających pracowników na działanie szkodliwych czynników biologicznych z grupy 3 lub 4 w formie elektronicznej lub księgi rejestrowej, pracowników narażonych na działania szkodliwych czynników biologicznych.
Do prac, w których pracownicy narażeni są na działania czynników biologicznych zalicza się pracę;
- w zakładach produkujących żywność,
- w rolnictwie,
- podczas której dochodzi do kontaktu ze zwierzętami lub produktami pochodzenia zwierzęcego,
- w jednostkach ochrony zdrowia, w tym w pomieszczeniach izolacyjnych i zakładach, gdzie są wykonywane badania pośmiertne,
- w laboratoriach klinicznych, weterynaryjnych lub diagnostycznych,
- w zakładach gospodarki odpadami,
- przy oczyszczaniu ścieków.
Poza rodzajami prac wskazanymi, praca w przypadku której wynik oceny ryzyka wskazuje, że czynniki biologiczne mogą być obecne w środowisku pracy. Konieczne jest powiązanie czynnika niebezpiecznego z wykonywaną pracą. Nie w każdej sytuacji, w której pracownik może spotkać się z danym czynnikiem biologicznym, mamy do czynienia z zatrudnianiem w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych. Przykładowo uznaje się, że pracownik jest zatrudniony w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych w postaci wirusów grypy dopiero wtedy, gdy wykonywane przez niego prace są bezpośrednio i zawodowo powiązane z takimi czynnikami (np. pracownicy szpitala).
Określenie, przy jakich pracach niezbędne jest stosowanie odpowiedniego środka ochrony indywidualnej, jest kluczowe w aspekcie oceny ryzyka zawodowego. W większości zakładów pracy zagrożenie związane z SARS-CoV-2 nie wynika z procesów pracy, lecz jest związane z ogólną sytuacją epidemiologiczną.