Drukarka lub urządzenie wielofunkcyjne w pracy administracyjno-biurowej

Rozporządzenie dotyczące szkoleń w zakresie BHP wyróżnia kilka typów pracowników, wśród których znajdują się m.in. pracownicy administracyjno-biurowi. Wykonują oni swoją pracę w biurze, często przed komputerem, co wiąże się z pewnymi zaletami, ale również niesie za sobą zagrożenia i w niesprzyjających warunkach może być uciążliwe. Pracownikiem administracyjno-biurowym jest np. księgowa zatrudniona w biurze rachunkowym. Poza oczywistymi uzdolnieniami i wiedzą fachową do prawidłowego wykonywania pracy niezbędny jest jej odpowiedni sprzęt. To od jego jakości w dużej mierze zależy, jak uciążliwa będzie praca na tym stanowisku.

W pracy administracyjno-biurowej, w tym na stanowisku księgowej, niezbędnymi narzędziami pracy są z pewnością m.in. komputer oraz drukarka. Urządzenia te powinny być odpowiednio dobrane i dopasowane do potrzeb pracownika i specyfiki jego pracy. Poza tak oczywistymi kwestiami związanymi z BHP jak sprawność urządzenia i bezpieczeństwo jego użytkowania (brak awarii, uszkodzonych elementów itp.) niezwykle ważna jest również wygoda użytkowania. Drukarka powinna charakteryzować się szybkim wykonywaniem druków, możliwością wykonywania ich dwustronnie, a często również dokonywania skanów oraz kserokopii.

Zastanawiając się nad tematem zakupu drukarki księgowi często dochodzą do wniosku, że tak naprawdę potrzebują nie samej drukarki, lecz urządzenia wielofunkcyjnego posiadającego funkcję skanera i kserokopiarki. Nie muszą one zwykle przy tym posiadać możliwości druku w kolorze, gdyż zdecydowana większość dokumentów księgowych tworzona jest w odcieniach czerni. Ważne jednak, by urządzenie było ekonomiczne, istotne są zatem niskie koszty eksploatacji. Odpowiadając na te potrzeby wraz z zaprzyjaźnionym serwisem drukarek przygotowaliśmy małe zestawienie modeli urządzeń wielofunkcyjnych godnych uwagi, które spełniają powyższe kryteria.

Urządzenie wielofunkcyjne Brother

Z pewnością wyróżnić należy model Brother DCP-L2500D, który można określić jako urządzenie szybkie i wielozadaniowe. Posiada funkcje kopiowania oraz drukowania dwustronnego, a wydruki wykonywane są w tempie 26 stron na minutę. Brother to urządzenie laserowe, jednak koszty jego eksploatacji można znacznie ograniczyć kupując zamienniki, które starczają na długo i są naprawdę dobrej jakości. Spełnia ono zatem wszystkie najważniejsze wymagania, jakie mają pracownicy biur księgowych, czy szerzej pracownicy na stanowiskach administracyjno-biurowych.

Urządzenie wielofunkcyjne Lexmark

Biorąc pod uwagę wspomniane wyżej oczekiwania oraz funkcje, jakie niezbędne są w codziennej pracy w biurze rachunkowym, godnym uwagi urządzeniem 3w1 będzie również Lexmark MB2236ADW. Jest to jeden z szybszych oraz bardziej praktycznych modeli. Połączenie funkcji drukowania, kopiowania oraz skanowania w jednym urządzeniu, które drukuje w czerni w tempie 34 stron na minutę stanowi z pewnością ciekawe rozwiązanie dla księgowych, którzy na co dzień często korzystają z tych opcji. Dodatkowym atutem tego modelu jest funkcja Wi-Fi, dzięki której nie trzeba łączyć sprzętu, z którego zamierzamy dokonać wydruku, z urządzeniem – wystarczy połączenie bezprzewodowe z Internetem. Dzięki temu możliwe jest dokonanie wydruku nawet z telefonu klienta, co z pewnością ułatwi i usprawni pracę

Urządzenie wielofunkcyjne HP

Producent HP również zadbał o swoich klientów o opisanych wyżej wymaganiach. Oferuje on urządzenie wielofunkcyjne HP LaserJet Pro M227sdn, które błyskawicznie wykonuje polecone mu zadania bez względu na to, czy jest to skanowanie, kserowanie czy zwykłe drukowanie. Jego niewątpliwą zaletą jest również mały rozmiar, dzięki czemu nie zajmuje zbyt dużo powierzchni w biurze. Ponadto posiada funkcje łączności bezprzewodowej oraz dupleks, co znacznie ułatwia pracę. Jego atutem jest również energooszczędność, co jest ważne zwłaszcza gdy urządzenie jest mocno eksploatowane przez cały dzień.

Inne urządzenia wielofunkcyjne Brother

Firma Brother posiada w swojej ofercie również nieprzeciętne modele, takie jak np. Brother DCP-L2512D. Posiada on wszystkie opisane wcześniej funkcje, a ponadto wyróżnia się cichą pracą, łatwą obsługą oraz niezwykłą trwałością, co jest zasługą dobrej jakości materiałów wykorzystanych przy jego produkcji. Brother MFC-L2712DW to równie dobrej jakości sprzęt, który zyskuje wielu zwolenników dzięki temu, że posiada pojemny automatyczny podajnik na papier. Wykorzystywane do niego tonery są naprawdę wydajne, co znacznie zmniejsza koszty eksploatacji.

Wybór wśród sprzętu drukującego jest naprawdę bardzo duży, dlatego każdy pracownik administracyjno-biurowy, w tym zatrudniony w biurze księgowym lub rachunkowym, bez problemu dobierze coś odpowiedniego do swoich potrzeb. Większość księgowych zdecyduje się jednak prawdopodobnie na urządzenia wielofunkcyjne, bo te dzięki szerokiemu zakresowi oferowanych funkcji najlepiej sprawdzają się w tej branży. Niezależnie od wybranego modelu, ważne jednak, by dbać o jego sprawność i bezpieczeństwo użytkowania, a w przypadku jakichkolwiek usterek lub awarii nie próbować go samemu naprawiać, lecz zlecić to odpowiedniemu serwisowi. Samodzielna naprawa bez odpowiednich umiejętności i uprawnień stanowi bowiem zagrożenie zarówno dla pracownika, jak i sprzętu i jest niezgodna z przepisami BHP.

Artykuł przygotowany wraz z serwisem drukarek www.optima-md.com