Wypadki przy pracy zdarzają się właściwie każdego dnia. W I półroczu 2019 r. wg danych Głównego Urzędu Statystycznego, zgłoszono 34298 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, o 7,3% mniej niż w analogicznym okresie 2018 r. Zmniejszyła się również liczba osób poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących (tzw. wskaźnik wypadkowości) z 2,81 w I półroczu 2018 r. do 2,54 w I półroczu 2019 r.
W I półroczu 2019 r. osoby poszkodowane w śmiertelnych wypadkach przy pracy stanowiły 0,2% wszystkich osób poszkodowanych (analogicznie jak w I półroczu 2018 r.). Zmniejszyła się natomiast liczba osób poszkodowanych w wypadkach ciężkich (o 26,7%) oraz w wypadkach z innym skutkiem (o 7,2%).
Zauważamy więc tendencje spadkowe. Jednak zapobieganie wypadkom to nadal jedno z najważniejszych zadań zarówno pracodawców, jak i pracowników. Każdy, kto wyrusza rano do pracy, spodziewa się, że bezproblemowo zakończy za kilka godzin swój dzień pracy i wróci bezpiecznie do domu. Poczucie takie jest dla człowieka całkowicie naturalne. Wierzymy, że pracodawca wypełnił swój obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia miejsca pracy i jest w stanie zagwarantować nam odpowiednie warunki bez zbędnego ryzyka urazów. Jak jednak w praktyce zapobiega się wypadkom przy pracy? Co należy zrobić i jak przygotować zarówno miejsce pracy, jak i pracowników, by liczba wypadków w zakładzie spadła do minimum?
Jest na to cały szereg rozwiązań, jednak jednym z ważniejszych aspektów są szkolenia z zakresu BHP.
Prowadzenie regularnych szkoleń to obowiązek pracodawcy, z którego niewywiązanie się może oznaczać poważne konsekwencje i prowadzić do zwiększenia ryzyka wypadków w firmie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wszystkie szkolenia BHP, instruktaże czy szkolenia okresowe powinny odbywać się w czasie pracy i zostać przeprowadzone przez osoby do tego przygotowane. W przypadku szkoleń wstępnych z pracy na danym stanowisku i zasad ogólnych BHP w zakładzie, organizacją szkolenia może zająć się sam pracodawca, jednak w przypadku szkoleń okresowych zwiększających generalną świadomość zagrożeń i korzyści z przestrzegania BHP warto zlecić wyspecjalizowanym ośrodkom szkoleniowym.
To dzięki dobrze przygotowanym szkoleniom i sprawnemu systemowi zarządzania BHP pracownicy nie będą traktowali wprowadzonych zasad jako bezzasadnego przymusu i będą w stanie dostrzec korzyści z ich przestrzegania. Ostatecznie każda pracująca osoba jest w stanie podejmować własne, świadome decyzje dotyczące bezpieczeństwa i zamiast zmuszać ją do prawidłowych wyborów, warto skupić się na zaangażowaniu jej w tworzenie wspólnego bezpiecznego środowiska pracy.