Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego to opracowanie wymagań ochrony przeciwpożarowej w zakresie technicznym, organizacyjnym i porządkowym w konkretnym budynku. Odwołując się do Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U.2010.109.719) za wdrożenie Instrukcji bezpieczeństwa pożarowego odpowiedzialny jest:
- właściciel obiektu,
- zarządca obiektu,
- użytkownicy obiektu.
Gdzie jest wymagana instrukcja bezpieczeństwa pożarowego?
Instrukcje bezpieczeństwa pożarowego wymagane są dla budynków lub ich części, które:
- stanowią odrębne strefy pożarowe, a ich kubatura brutto przekracza 1000 m3,
- budynków inwentarskich o kubaturze przekraczającej 1500 m3,
- powierzchni strefy pożarowej innego obiektu niż budynek o powierzchni większej od 1000 m2
Instrukcję bezpieczeństwa pożarowego należy zapewnić we wszystkich obiektach w których występuje strefa zagrożenia wybuchem. Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA z dnia 19 lutego 2020 r. w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, zapewnienie Instrukcji bezpieczeństwa pożarowego konieczne jest w przypadku:
- powierzchni o strefy pożarowej z odpadami stałymi, która znajduje się poza budynkiem i przekracza 1000 m2,
- gdy objętość odpadów palnych, ciekłych jest większa niż 5 m3,
- występuje strefa zagrożenia wybuchem.
Kto odpowiada za przygotowanie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego?
Opracowaniem Instrukcji bezpieczeństwa pożarowego zgodnie z Ustawą z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. z 2020 r, poz. 961 ) zajmują się osoby do tego uprawnione m.in.:
osoby posiadające tytuł inżyniera bezpieczeństwa pożarowego albo zawodowy tytuł inżyniera pożarnictwa, tytuł specjalisty ochrony ppoż. posiadające wyższe wykształcenie, osoby z kwalifikacjami do wykonywania zawodu inż pożarnictwa, posiadające tytuł zawodowy technika pożarnictwa, osoby posiadające tytuł inspektora ochrony ppoż. z co najmniej średnim wykształceniem, osoby posiadające kwalifikacje do wykonywania zawodu technika pożarnictwa.
Jak często należy aktualizować instrukcję?
Instrukcję bezpieczeństwa pożarowego sporządza się przed dopuszczeniem budynku do użytkowania i zachowuje ją w aktualnej formie przez cały okres użytkowania. Należy ją poddawać aktualizacji okresowej, co najmniej raz na dwa lata. Aktualizację należy również przeprowadzić po zmianach sposobu użytkowania obiektu albo procesu technologicznego, która mają wpływ na zmianę warunków ochrony przeciwpożarowej.
Podsumowując. Profesjonalnie i rzetelnie wykonana Instrukcja redukuje ryzyko pożaru, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo użytkowników obiektu. Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego to podstawowy dokument wymagany podczas ubezpieczenia obiektów zagrożeń pożarowych.