Przejdź do treści

Wypadek przy pracy cz.2 – obowiązki pracodawcy

brak szkolenia

Podczas gdy na zakładzie dochodzi do wypadku przy pracy pracodawca ma obowiązek wykonania wielu czynności, których niedopełnienie może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi, karnymi i finansowymi. W zależności od rodzaju wypadku (ciężki, śmiertelny, zbiorowy czy inny) procedura wypadkowa częściowo może się różnić. Jednak jednym z nadrzędnych elementów występującym podczas każdego rodzaju wypadków jest obowiązek pracodawcy do podjęcia działań mających na celu ochronę zdrowia i życia osób przebywających w strefie zagrożenia.   

Obowiązki pracodawcy zostały opisane w:

USTAWA z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy 1

Art.  234.  [Wypadek przy pracy – obowiązki pracodawcy; postępowanie powypadkowe]

§  1. W razie wypadku przy pracy pracodawca jest obowiązany podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i ustalenie w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyn wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom.

§  2. Pracodawca jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy.

§  3. Pracodawca jest obowiązany prowadzić rejestr wypadków przy pracy.

§  31. Pracodawca jest obowiązany przechowywać protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy wraz z pozostałą dokumentacją powypadkową przez 10 lat.

§  4. Koszty związane z ustalaniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy ponosi pracodawca.

Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. (Dz.U.2009.105.870 z zm.)

Obowiązki pracodawcy szczegółowo zostały opisane w kodeksie pracy oraz w aktach wykonawczych do kodeksu pracy w tym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. (Dz.U.2009.105.870 z zm.) w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy. W przedmiotowym akcie wskazano, iż do czasu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku pracodawca ma obowiązek zabezpieczyć miejsce wypadku w sposób wykluczający:

1) dopuszczenie do miejsca wypadku osób niepowołanych;

2) uruchamianie bez koniecznej potrzeby maszyn i innych urządzeń technicznych, które w związku z wypadkiem zostały wstrzymane;

3) dokonywanie zmiany położenia maszyn i innych urządzeń technicznych, jak również zmiany położenia innych przedmiotów, które spowodowały wypadek lub pozwalają odtworzyć jego okoliczności.

Jak widać pracodawca musi pamiętać, że w przypadku wystąpienia wypadku przy pracy jest on zobowiązany do dopełnienia wielu czynności. Działania te w pierwszej kolejności mają zabezpieczyć życie i zdrowie pracownika w strefie zagrożenia oraz pomóc zabezpieczyć dowody, które będę potrzebne w późniejszym dochodzeniu powypadkowym.

W kolejnych częściach artykułu o wypadkach poruszymy takie tematy jak:

– wypadki przy pracy – postępowanie

– wypadek w drodze do pracy lub z pracy

Teoria teorią, ale najlepiej usystematyzować wiedze podczas zajęć praktycznych

https://biuro-system.com/szkolenia_system/wypadek-ciezki-zbiorowy-smiertelny-warsztaty-szkoleniowe-bhp/

Strona przechowuje i ma dostęp do cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk . Dalsze korzystanie ze strony, bez zmiany ustawień w Twojej przeglądarce internetowej, oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności