Charakterystyka pracy w branży budowlanej, tj. wysoki poziom wypadkowości oraz różnorodności zagrożeń występujących na stanowiskach robotniczych wymagają podejmowania przez właścicieli firm działań zapobiegawczych, takich jak: przeszkolenie pracowników, prawidłowa organizacja pracy, zapewnienie odpowiedniego sprzętu czy też środków ochrony. Chcąc zapewnić wymagany poziom bezpieczeństwa w pierwszej kolejności należy zapewnić środki ochrony zbiorowej, tzn. takie, które zabezpieczają ogół pracowników, jak np. blokady, osłony elementów obrotowych, czujniki, detektory. Taki sposób zabezpieczenia środowiska pracy zapewnia bezpieczeństwo w ograniczonej strefie, a z racji, że charakter pracy w branży budowlanej wymaga przebywania oraz wykonywania czynności w miejscach, gdzie nie ma możliwości zastosowania miejscowych zabezpieczeń, wymagane jest stosowanie środków ochrony indywidualnej.
Jakie środki ochronne pracodawca powinien zapewnić pracownikowi budowlanemu?
Środki ochrony indywidualnej, np. odzież ochronna, rękawice ochronne, kask ochronny mają na celu zapewnić bezpieczeństwo pracownikowi podczas pracy w każdej chwili oraz miejscu, dlatego też istotne jest zapewnienie dopasowanych oraz odpowiednich jakościowo środków.
Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jakie środki ochronne pracodawca powinien zapewnić pracownikowi budowlanemu, należy określić co jest głównym kryterium wyboru. Prace wykonywane na wysokości warunkują stosowanie kasku, uprzęży, liny oraz amortyzatora, które powinny spełniać wymagania określone w normach PN-EN. Tak więc, aby dopuścić do użytkowania np. szelki bezpieczeństwa, należy mieć pewność, że spełniają wymagania określone w normie PN-EN 361 oraz, że posiadają znak CE. Dla poszczególnych rodzajów środków oraz odzieży i obuwia ochronnego określono drogą norm szczegółowe wymagania dot. jakości oraz parametrów wytrzymałościowych.
Równie istotne dla bezpieczeństwa w sytuacjach awaryjnych oraz podczas codziennej pracy jest prawidłowe dopasowanie ww. środków. To właśnie dobrze dopasowany rozmiar rękawic ochronnych wpływa w dużym stopniu na zdolności manualne, a co za tym idzie na bezpieczeństwo i komfort pracy. Również w przypadku środków, które mają zabezpieczyć pracownika w sytuacjach awaryjnych, jak np. szelki bezpieczeństwa, prawidłowe zadziałanie może warunkować dobór odpowiedniego rozmiaru oraz typu sprzętu.
Kolejny istotny parametr wpływający na skuteczność działania środków ochronnych to prawidłowy dobór do odpowiedniego rodzaju prac oraz poprane użytkowanie sprzętu. Tutaj za przykład posłużyć może kask, ten bez ,,podbródka’’, ew. za duży, niedopasowany, który w przypadku prac na wysokości spadnie pracownikowi z głowy może być źródłem zagrożenia, a na pewno nie uchroni podczas upadku z wysokości. W tym przypadku dobrą praktyką, która może wpłynąć na prawidłowe stosowanie środków wśród pracowników może być szkolenie z uwzględnieniem doboru środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego.
Podsumowując, ze względu na dostępność oraz różnorodność sprzętu dopuszczonego do sprzedaży, warunkiem stosowania ww. środków ochronnych oraz odzieży i obuwia roboczego jest spełnienie odpowiednich norm oraz znaku CE. Jednakże spełnienie norm nie zapewnia w pełni bezpieczeństwa podczas stosowania. To właściwy dobór rozmiaru oraz rodzaju środków do konkretnej potrzeby jest najistotniejszy dla zapewnienia bezpieczeństwa, szczególnie w branży budowlanej.