Przejdź do treści

25 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem został ustanowiony w celu zwrócenia uwagi na powszechne występowanie hałasu w życiu ludzi i jego negatywnego wpływu na zdrowie.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na hałas https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20051571318/O/D20051318.pdf hałas to każdy niepożądany dźwięk, który może być uciążliwy albo szkodliwy dla zdrowia lub zwiększyć ryzyko wypadku przy pracy. Uszkadza słuch i może doprowadzić do jego utraty. Co więcej, hałas uszkadza nie tylko narząd słuchu, stwierdzono bowiem, że pod wpływem hałasu następuje skurcz drobnych naczyń tętniczych, występują zmiany w funkcjonowaniu układu nerwowego i pokarmowego, zakłócenia wzroku (np. upośledzenie rozróżniania barw i ograniczenie pola widzenia), obniża się precyzja ruchów, zmniejsza wydolność psychiczna i fizyczna. Utrata słuchu spowodowana nadmiernym narażeniem na hałas w miejscu pracy może być zakwalifikowana jako choroba zawodowa.

Uważa się jednak, że dźwięk powyżej 80 dB może doprowadzić do uszkodzenia słuchu. Jeśli musimy krzyczeć, aby być słyszalnym dla otoczenia, to najprawdopodobniej poziom dźwięku w otoczeniu wynosi około 80 dB. W polskim ustawodawstwie przyjęto, że poziom dźwięku A powyżej 85 dB, występujący na stanowisku pracy przez 8 godzin dziennie, stwarza zagrożenie uszkodzenia słuchu. Próg bólu ludzkiego ucha wynosi 140 decybeli, chociaż już dźwięk o natężeniu 110 dB może u niektórych z nas wywołać bolesne, trudne do zniesienia uczucie.

Niewątpliwie hałas jest czynnikiem szkodliwym. W celu zredukowania niebezpiecznego oddziaływania hałasu na organizm zalecane jest stosowanie środków ochrony indywidualnej tj: nauszniki przeciwhałasowe, wkładki przeciwhałasowe, ochronniki słuchu o regulowanym tłumieniu.

Zgodnie z rozporządzeniem w miejscu pracy osobą odpowiedzialną za zapewnienie bezpieczeństwa w zakresie ochrony słuchu pracowników jest pracodawca.

Pracodawca jest odpowiedzialny za:

-odpowiednie oznakowanie miejsc, gdzie występują przekroczenia hałasu

-ocenę ryzyka zawodowego

-zaopatrzenie pracownika w środki ochrony słuchu

-kontrolę prawidłowego wykonywania prac ograniczających do minimum narażenie na hałas

-profilaktykę i badania kontrolne

Reasumując. Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem ma na celu przypomnieć jak długa ekspozycja na hałas negatywnie wpływa na organizm człowieka i może doprowadzać do nieodwracalnych zmian. Niezależnie od miejsca narażania na głośne dźwięki zalecane jest stosowanie środków ochrony słuchu.

Strona przechowuje i ma dostęp do cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk . Dalsze korzystanie ze strony, bez zmiany ustawień w Twojej przeglądarce internetowej, oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności