Przejdź do treści

28 kwietnia – Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy

ma na celu zwrócenie uwagi na poprawę warunków bezpieczeństwa osób pracujących a także upamiętnienie ludzi, którzy ponieśli śmierć wykonując swoje obowiązki zawodowe.

Zgodnie z rozporządzeniem art. 3 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r. poz. 1205 z poźn. zm.):

za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

1) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych oraz czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,

2) w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy;

za śmiertelny wypadek przy pracy uważa się wypadek, w wyniku którego nastąpiła śmierć osoby poszkodowanej na miejscu wypadku lub w okresie 6 miesięcy od chwili wypadku.

za ciężki wypadek przy pracy uważa się wypadek, w wyniku którego nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała, a mianowicie: utrata wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia lub inne uszkodzenie ciała albo rozstrój zdrowia, naruszające podstawowe funkcje organizmu, a także choroba nieuleczalna lub zagrażająca życiu, trwała choroba psychiczna, trwała, całkowita lub znaczna niezdolność do pracy w zawodzie albo trwałe poważne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała.

Główny Urząd Statystyczny opublikował „Wypadki przy pracy w 2021 r. – dane wstępne” gdzie podaje, że w 2021 roku zgłoszono 68 777 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, o 9,6 proc. więcej niż w roku 2020.

Udział osób poszkodowanych w wypadkach śmiertelnych wyniósł 0,3% (co stanowi 218 osób -analogicznie, jak w 2020 r.), w wypadkach ciężkich – 0,5% (w porównaniu z 2020 r. spadek o 0,1 p.proc.). Natomiast liczba osób poszkodowanych w wypadkach z innym skutkiem zwiększyła się o 9,7%.

Najwięcej wypadków śmiertelnych w 2021 r. wystąpiło w województwie śląskim i mazowieckim. Branże, w których było najwięcej wypadków śmiertelnych w 2021 r. to budownictwo i przetwórstwo przemysłowe.

Kto odpowiada za bezpieczeństwo w zakładzie pracy?

Zgodnie z obowiązującymi zapisami zamieszczonymi w Ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zmianami oraz z 2012 r. poz. 908)

Art. 207.

§ 1. Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Na zakres odpowiedzialności pracodawcy nie wpływają obowiązki pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz powierzenie wykonywania zadań służby bezpieczeństwa i higieny pracy specjalistom spoza zakładu pracy, o których mowa w art. 23711 § 2.

§ 2. Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W szczególności pracodawca jest obowiązany:

1) organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy,

2) zapewniać przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawać polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolować wykonanie tych poleceń,

4) zapewnić rozwój spójnej polityki zapobiegającej wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym uwzględniającej zagadnienia techniczne, organizację pracy, warunki pracy, stosunki społeczne oraz wpływ czynników środowiska pracy

Podsumowując. Pomimo automatyzacji pracy z roku na rok notuje się coraz większą liczbę wypadków przy pracy. Niewątpliwie Pracodawcy muszą bardziej zadbać o poprawę warunków bezpieczeństwa osób pracujących oraz zapewnić im dodatkowe szkolenia.

Podczas naszych szkoleń wstępnych, okresowych i tematycznych BHP usystematyzujemy wiedzę Twoich pracowników oraz zapoznamy ich z nowymi wymaganiami prawnymi -> szkolenie okresowe i tematyczne BHP

Strona przechowuje i ma dostęp do cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk . Dalsze korzystanie ze strony, bez zmiany ustawień w Twojej przeglądarce internetowej, oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności