Pierwsza pomoc to szereg działań podjętych przez świadków zdarzeniach w celu podtrzymania wszelkich funkcji życiowych u poszkodowanego. Pierwszą pomoc należy prowadzić do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.
Jeżeli nie udzielimy komuś pierwszej pomocy grozi nam do 3 lat pozbawienia wolności.
Kodeks karny art. 162
„Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”
„ Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej”
Łańcuch ratunkowy
Jest to kolejność działań, które należy wykonywać na miejscu zdarzenia. Celem łańcucha ratunkowego jest udzielenie pierwszej pomocy i zapewnienie w możliwie najkrótszym czasie pomocy fachowej. Jeżeli zerwiemy którekolwiek ogniwo łańcucha może to skutkować śmiercią poszkodowanego.
Łańcuch ratunkowy składa się z dwóch etapów:
- Pierwszy etap (pomoc udzielona na miejscu przez świadków zdarzenia):
- czynności natychmiastowe (ocena sytuacji, zabezpieczenie miejsca wypadku, kontrola czynności życiowych, ocena stanu poszkodowanych, wszystkie działania służące bezpośrednio utrzymaniu życiu),
- telefoniczne wezwanie pomocy,
- natychmiastowe czynności ratujące życie (opatrywanie ran, unieruchomianie złamań, zwichnięć, zapewnienie wsparcia psychicznego i komfortu termicznego, kontrola funkcji życiowych).
- Drugi etap (pomoc kwalifikowana, czyli udzielana przez służby ratownictwa-medycznego):
- transport poszkodowanego,
- pomoc medyczna w szpitalu.
Schemat łańcucha ratunkowego:
Jeżeli wzywamy pogotowie ratunkowe musimy podać następujące informację (istotna kolejność):
- miejsce zdarzenia,
- rodzaj zdarzenia (wypadek drogowy, wypadek w pracy, itp.),
- liczbę poszkodowanych,
- stan poszkodowanych,
- imię i nazwisko wzywającego pomocy,
- numer telefonu, z którego dzwonimy.
PAMIĘTAJ!! Nigdy nie odkładaj pierwszy telefonu!
Poczekaj aż dyspozytor zada dodatkowe pytania i potwierdzi, że otrzymał zgłoszenie.
RKO – Resuscytacja krążeniowo – oddechowa – zespół czynności stosowanych u poszkodowanego, u którego wystąpiło podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia, czyli ustanie czynności serca z utratą świadomości i bezdechem. Celem RKO jest utrzymanie przepływu krwi przez mózg i mięsień sercowy oraz przywrócenie czynności własnej układu krążenia.
Zasady przeprowadzania RKO: