Przejdź do treści

23 marca – Dniem Windy

Czy wiedzieliście, że 23 marca jest Dniem Windy?

Winda to wynalazek, który znany jest od starożytności. Święto upamiętnia jednak wydarzenie z 23 marca 1857 roku – tego dnia w Nowym Jorku po raz pierwszy w historii uruchomiono windę pasażerską.

Windy zaliczane są do dźwigów osobowych lub osobowo-towarowych. Urządzenia te są uznawane za maszyny mogące stwarzać szczególne zagrożenia ze względu na prawdopodobieństwo upadku z wysokości lub przygniecenia transportowanych materiałów i ludzi, dlatego większość z nich podlega dodatkowym kontrolom i odbiorom wykonywanym przez inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego.

Rodzaje dźwigów ze względu na przeznaczenie

Dźwig osobowy. Urządzenie stosowane do pionowego przemieszczania osób, posiadające napęd elektryczny lub hydrauliczny; przemieszczane osoby znajdują się w kabinie poruszającej się wzdłuż sztywnych prowadnic pionowych (lub nachylonych w stosunku do pionu pod niewielkim kątem) zazwyczaj w szybie dźwigowym; urządzenie obsługuje przystanki (potocznie „piętra”).

Dźwig towarowy. Urządzenie dźwigowe obsługujące określone poziomy przystankowe, nieposiadające sterowania wewnątrz kabiny, do wnętrza kabiny nie mają wstępu osoby ze względu na jej wymiary i wykonanie (dźwig towarowy mały) lub ze względu na zastosowanie/przeznaczenie (dźwig towarowy bez prawa wstępu osób do kabiny); poruszające się wzdłuż sztywnych pionowych prowadnic lub prowadnic nachylonych w stosunku do pionu pod niewielkim kątem.

Dźwig szpitalny. Dźwig przeznaczony do przewozu osób lub łóżek szpitalnych wraz z aparaturą medyczną i personelem. Charakteryzuje się ścisłymi minimalnymi wymiarami kabiny i szerokości drzwi oraz niektórymi funkcjami jak jazda uprzywilejowana.

Dźwig budowlany.  Dźwig stosowany do pionowego przemieszczania ludzi i ładunków (dźwig osobowo – towarowy) lub wyłącznie ładunków (dźwig towarowy). Przemieszczani ludzie i/lub ładunki znajdują się w kabinach, lub na pomostach poruszających się wzdłuż prowadnic pionowych (lub nachylonych w stosunku do pionu pod niewielkim kątem).

Kontrola dźwigów osobowo-towarowych

Dźwigi osobowo-towarowe podlegają pełnej kontroli  wykonywanej co roku podczas gdy przeglądy konserwacyjne muszą być robione co 30 dni.

Podsumowując w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla przemieszczania osób i towarów wszystkie dźwigi osobowo-towarowe muszą zostać dopuszczone do pracy przez UDT oraz podlegać systematycznym kontrolą.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz. U. 2012 nr 0 poz. 1468), wydane na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy o dozorze technicznym.

Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego (Dz.U. 2018 poz. 2176)

Strona przechowuje i ma dostęp do cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk . Dalsze korzystanie ze strony, bez zmiany ustawień w Twojej przeglądarce internetowej, oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności