Choć w ostatnich latach liczba wypadków w branży budowlanej spadła o 45%, to nadal w stosunku do innych branż jest na bardzo wysokim poziomie. Stąd pracodawcy często zastanawiają się, jak jeszcze można poprawić stan bezpieczeństwa na prowadzonych budowach?
W sytuacji, gdy pracodawca realizuje wymagania rozporządzeń i ustaw dot. BHP na budowie, zapewnia wymagane środki ochrony zbiorowej oraz indywidualnej, kontroluje przebieg prac, zapewnia odpowiednie szkolenia BHP, a w miejscu prowadzenia prac nadal zdarzają się wypadki, należy przeanalizować źródła zdarzeń.
Przyczyny wypadków
Statystyki Głównego Urzędu Statystycznego oraz badania niezależnych instytucji wykazują, że największa część wypadków dotyczy pracowników o niskich kwalifikacjach oraz po części obcokrajowców, gdzie poprzez pracownika o niskich kwalifikacjach należy rozumieć pracownika, który nie posiada dużego doświadczenia branżowego oraz wystarczającej wiedzy dot. wymagań i zasad bezpieczeństwa. Można zauważyć, że kluczem do bezpieczeństwa jest nadzór nad mniej doświadczonymi pracownikami oraz prawidłowe przeszkolenie BHP. Należy również zwrócić uwagę na pojawiający się problem w postaci bariery językowej. Dlatego równie istotna, w przypadku zatrudniania obcokrajowców, jest koordynacja ze strony tłumacza, który przekaże niezbędne informacje dot. bezpieczeństwa.
Nie należy jednak zakładać, że wyeliminowani głównego źródła doprowadzi do zadowalającego stanu bezpieczeństwa. Dużym źródłem zagrożeń nadal może być rutyna doświadczonych pracowników oraz niestosowanie środków ochrony. Powyższe również stanowi problem, jednak często niezauważalny, ponieważ są to zachowania które często w efekcie powodują tylko zdarzenia wypadkowe, a takie nie warunkują podjęcia przez pracodawców działań. Tutaj skuteczna okazać się może poprawa świadomości pracowników oraz zwiększenie nadzoru ze strony pracodawcy oraz Inspektora BHP. Takie formy prewencji pozwalają na wyeliminowanie nawyków i na dłuższą metę mogą być jednym z czynników wpływających na poprawę bezpieczeństwa na budowie.
Podsumowując, jak w większości branż, tak również w branży budowlanej czynnikiem warunkującym w największym stopniu ryzyko wypadku jest czynnik ludzki. Analizując statystyki oraz obserwując zachowania pracowników nie sposób zauważyć, że to właśnie podniesienie wiedzy oraz świadomości zarówno w pionie kierowniczym jak i robotniczym może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo pracownika.