Co to jest dokumentacja techniczno – ruchowa maszyn (DTR)
Maszyna to zespół sprzężonych części bądź elementów składowych, z których przynajmniej jedna część lub element wykonuje ruch, wraz z elementami uruchamiającymi itp. połączonych w całość mającą konkretne zastosowanie. Maszyna, która została wprowadzona do obrotu na terenie UE powinna posiadać dokumentację techniczno – ruchową (DTR) oraz nie może stwarzać zagrożeń dla osób trzecich. Dokumentacja techniczno – ruchowa maszyn powinna zawierać następujące elementy:
- Charakterystykę i dane ewidencyjne,
- Rysunek zewnętrzny,
- Wykaz wyposażenia,
- Schematy,
- Schematy funkcjonowania,
- Instrukcję użytkowania, obsługi, konserwacji, BHP,
- Normatywy remontowe,
- Wykaz części zamiennych i zapasowych,
- Wykaz faktycznie posiadanego wyposażenia,
- Wykaz załączonych rysunków.
Obowiązkiem właściciela firmy jest posiadanie kompletnej dokumentacji technicznej dot. maszyn i urządzeń. Weryfikację stanu faktycznego przeprowadza Urząd Dozoru Technicznego oraz PIP. Za niedostosowanie się do tych przepisów, przedsiębiorca może ponieść karę finansową. Dokumentacja DTR jest obowiązkowym elementem wyposażenia wszystkich maszyn.
Jednym z obowiązków producenta jest przeprowadzenie procedury oceny zgodności WE dla każdej wyprodukowanej maszyny, sporządzenie stosownej deklaracji oraz naniesienie oznakowania CE, przed wprowadzeniem maszyny do obrotu.
Znak CE oznacza, że produkt spełnia normy UE w zakresie bezpieczeństwa oraz wpływu na zdrowie i środowisko. W ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego uważany jest za paszport, który umożliwia swobodny przepływ wyrobów.
Podsumowując, każdy producent oraz użytkownik różnego rodzaju sprzętu powinien być świadomy tego, że dokumentacja DTR jest bardzo ważna. Jej posiadanie pozwala na zapoznanie się ze specyfikacją techniczną danej maszyny oraz jak prawidłowo ją użytkować.