BHP na szwalni jest tematem traktowanym mało poważnie a przecież proces szycia w ostatnich latach został bardzo mocno zautomatyzowany. Wiąże się to ze zwiększeniem ryzyka wypadków a co za tym idzie koniecznością działań profilaktycznych. Obecnie na większości szwalni występuje duża różnorodność maszyn i urządzeń, których obsługa wymaga coraz częściej umiejętności nie związanych wyłącznie z szyciem. Maszyny obsługuje się poprzez panele sterujące, które oferują różnorodność programów i ustawień a co za tym idzie konieczność dłuższego szkolenia i korzystania z instrukcji obsługi w trakcie procesu pracy.
Niestety często podstawową instrukcją BHP na szwalni jest jedna ogólna instrukcja dla wszystkich maszyn, niejednokrotnie zakupiona w sklepie internetowym.
Nie jest to wystarczające aby dokładnie wypełnić obowiązek wynikający z :
ROZPORZĄDZENIA MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJz dnia 26 września 1997 r.w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
§ 41. [Instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy]
1. Pracodawca jest obowiązany udostępnić pracownikom, do stałego korzystania, aktualne instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące:
1) stosowanych w zakładzie procesów technologicznych oraz wykonywania prac związanych z zagrożeniami wypadkowymi lub zagrożeniami zdrowia pracowników;
2) obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych;
3) postępowania z materiałami szkodliwymi dla zdrowia i niebezpiecznymi;
4) udzielania pierwszej pomocy.
2. 13 Instrukcje, o których mowa w ust. 1, powinny w sposób zrozumiały dla pracowników wskazywać czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem danej pracy, zasady i sposoby bezpiecznego wykonywania pracy, czynności do wykonania po jej zakończeniu oraz zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia pracowników.
Prawidłowo sporządzona instrukcja bhp dla maszyn szwalniczych powinna uwzględniać ich rodzaje ze względu na sposób obsługi. Np. maszyny z panelami sterującymi wymagają znajomości programów, w które wyposażona jest maszyna oraz oprzyrządowania montowanego do konkretnego programu. Instrukcje można podzielić na grupy: automaty, maszyny specjalistyczne oraz stebnówki i overlocki.
Najlepszą metodą właściwego wypełnienia obowiązku wynikającego z przepisów a jednocześnie sposobem zapobiegania wypadkom i po prostu usprawnieniem pracy dla obsługujących jest napisanie instrukcji stanowiskowych bhp dla określonych rodzajów maszyn. Następnie należy zaznajomić pracowników z instrukcjami i uzyskać potwierdzenie pisemne pracownika, że zapoznał się z instrukcją.
Podsumowując. Każda maszyna powinny posiadać podział zgodny z pkt 2 §41 Rozporządzenia, ale rozwinięty o niezbędne dla każdej grupy maszyn informacje. Tak sporządzone instrukcje należy umieścić w widocznym i dostępnym dla obsługujących miejscu.
W ramach obsługi BHP nasi specjaliści przygotowują instrukcje pod indywidualne wymagania każdej maszyny -> https://biuro-system.com/obsluga-bhp/