Jednym z podstawowych obowiązków spoczywających na pracodawcy jest zapewnienie przeszkolenia w dziedzinie BHP wszystkim zatrudnionym pracownikom, bez względu na stanowisko i rodzaj wykonywanej pracy. Przeszkoleniu podlegają również uczniowie szkół zawodowych zatrudnieni celem odbycia praktyki zawodowej oraz studenci odbywający praktykę studencką. Przepisy Kodeksu pracy wskazują jednoznacznie, iż każdy pracownik przed rozpoczęciem pracy i pełnieniem swoich obowiązków na danym stanowisku musi być zaznajomiony z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Brak przeszkolenia dotyczącego przepisów, procedur oraz zasad BHP będzie skutkował niewłaściwym wypełnianiem przez pracownika jego obowiązków, jak również narażało samego pracodawcę na wszelkiego rodzaju straty i konsekwencje w postaci odpowiedzialności karnej. Z tego powodu szkolenie wstępne BHP jest tak ważnym obowiązkiem przed dopuszczeniem pracownika do pracy.
Art. 2373 § 1 Kodeksu pracy wskazuje jednoznacznie, że pracodawcy nie wolno dopuścić do pracy pracownika nie posiadającego wymaganych kwalifikacji, umiejętności, jak również wystarczającej wiedzy z zakresu przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy również nadmienić, iż zgodnie z art. 2373 § 21 sam pracodawca ma obowiązek również odbyć szkolenie BHP oraz aktualizować swoją wiedzę w zakresie niezbędnym do pełnienia obowiązków, jakie na nim ciążą.
Szkolenie wstępne BHP przeprowadzane jest w formie instruktażu podzielonego na dwie części:
- instruktaż ogólny dotyczący ogólnych przepisów BHP,
- instruktaż stanowiskowy przeprowadzany na stanowisku pracy mający na celu przedstawienie zasad bezpiecznego wykonywania obowiązków przez pracownika.
Instruktaż ogólny może być przeprowadzany przez pracownika służby BHP jak również osobę z zewnątrz posiadającą odpowiednie kwalifikacje. Trwa on minimum 3 godziny i ma zapoznać pracownika z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisami przeciwpożarowymi oraz zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przed dopuszczeniem go do pracy. Ponadto ogólny instruktaż porusza kwestie obowiązków zarówno pracodawców i osób kierujących pracownikami, jak również samych pracowników. Powinien być dostosowywany również do konkretnej branży i grupy stanowiskowej szkolonego pracownika.
Instruktaż stanowiskowy przeprowadzany jest przez osobę kierującą pracownikami lub pracodawcę pod warunkiem posiadania odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia zawodowego oraz przeszkolenia z zakresu metod przeprowadzania instruktaży stanowiskowych. Czas trwania instruktażu stanowiskowego jest uzależniony od przygotowania zawodowego jakie posiada nowy pracownik zaczynający pracę na konkretnym stanowisku Dotyczy wszystkich nowo zatrudnionych pracowników i jest bardziej szczegółowy niż instruktaż ogólny ponieważ odnosi się do zasad pracy
i bezpiecznego sposobu jej wykonywania. Ponadto instruktaż stanowiskowy uwzględnia zapoznanie pracownika z oceną ryzyka zawodowego i zagrożeniami jakie mogą występować na stanowisku i w związku z wykonywaną pracą, jak również sposobem ochrony przed zagrożeniami.
Ważność szkolenia wstępnego BHP dla konkretnej grupy stanowiskowej wynosi:
- dla pracodawców i osób kierujących pracownikami (kierownicy, mistrzowie, brygadziści) – do 6 miesięcy,
- dla pracowników na stanowiskach robotniczych – do 12 miesięcy,
- dla pracowników administracyjno-biurowych – do 12 miesięcy,
- dla pracowników inżynieryjno-technicznych (konstruktorzy, technolodzy, organizatorzy produkcji) – do 12 miesięcy,
- dla pracowników służby BHP – do 12 miesięcy.
Nasze szkolenia wstępne BHP.